Vnadidlo

Substance sloužící k přilákání motýlů za účelem jejich fotografování či odchytu.

Jako vnadidlo se obecně používá ovoce, aromatické sýry, zvířecí výkaly, popřípadě produkty vytvořené z těchto surovin. Použitý typ vnadidla závisí na tom, jaké druhy motýlů máme v úmyslu přilákat, zda ty, které se v přírodě živí hnijícím ovocem (z denních motýlů například babočky, z nočních motýlů především můrovití), nebo ty, které s oblibou sají na rozkládajících se substrátech (batolci, hnědásci).

Recept na zkvašené ovocné vnadidlo a návod na jeho použití viz samostatný článek.

Specifickým typem vnadidla jsou feromony. Uměle vyrobené se používají například ve feromonových lapačích sloužících k monitoringu a regulaci škůdců v lesnictví a zemědělství. Jako formu feromonového vnadidla lze označit neoplozenou samici v síťce, na kterou lze nalákat samce daného druhu. Touto metodou lze přivnadit například samce martináče habrového nebo bourovce dubového, kteří mají denní aktivitu a na rozdíl od samic nepřilétají v noci k UV světlu. Samice pro vnadění lze získat od chovatelů či si je doma dochovat z housenek nalezených v přírodě. Nalézt neoplozenou samici v přírodě je prakticky nemožné, protože přílet samců je velmi rychlý a po spáření již samice feromony neprodukuje.

 

stužkonoska dubová Catocala sponsa
Stužkonoska dubová - stužkonosky rodu Catocala patří k druhům, které na vnadidlo přilétají poměrně ochotně. Motýl na snímku saje zkvašené ovocné vnadidlo z kmene stromu.
travařka ozdobná Staurophora celsia
Travařka ozdobná - další druh z čeledi můrovitých, který lze přilákat na sladké vnadidlo. Housenka se vyvíjí na travách, návnadu je tedy třeba aplikovat na stromy na okraji otevřených biotopů.
pabourovec jestřábníkový Lemonia dumi - samec
Pabourovec jestřábníkový - dospělci tohoto nočního motýla nepřijímají potravu a nepřilétají ke světlu, neboť mají denní aktivitu. Jedinou možností, jak samce přivábit, je využít neoplozenou samičku. Jinak nezbývá, než je pronásledovat se síťkou a pro účely fotografování odchytit.

Koláčkova galerie motýlůMotýl

  Motýli Články Kvízy Odkazy Novinky Autor English
O motýlech
O fotografování
Slovníček
Systematický přehled motýlů
Rejstřík českých názvů
Rejstřík vědeckých názvů
Obrazový přehled čeledí
Vybraný motýl

Drobnička pcháčová
Drobnička pcháčová - Eublemma purpurina

Oblíbené druhy motýlů
soumračník proskurníkovýpřástevník angreštovýbabočka vrbová
hrotnokřídlec chmelovýokáč horský
žluťásek jižní
Koláčkova galerie motýlů

Koláčkova galerie motýlů © Marek Vojtíšek, 2004-2024 | Založeno 3. 6. 2004 | Naposledy aktualizováno 9. 6. 2024
Jakékoli užití fotografií a textů publikovaných na webu kolas.cz je možné pouze s písemným svolením autora.