Vzhled a rozlišovací znaky
Základní zbarvení pískově žluté, u starších motýlů bledne. Početné černé skvrny a klikatá černá linie podél vnějších okrajů křídel. U vrcholu předních křídel obvykle malá červená skvrna, u některých jedinců chybí. Na zadních křídlech řada červených skvrn doprovázených slabým modrým poprášením. Rub křídel světle žlutý až bělavý, s černou, oranžovou a červenou kresbou.
Zbarvením a kresbou pestrokřídlec podražcový vzdáleně připomíná otakárka fenyklového, je však podstatně menší, spolehlivé je rozlišení podle klikaté linie na okrajích křídel a chybějících ostruh.
Výskyt
Pestrokřídlec podražcový je domovem na jižní a jihovýchodní Moravě. Obývá okraje luk v údolí řek (Dyje, Morava), široké lemy lesních cest, silniční a železniční náspy i křovinaté stráně, podmínkou je výskyt živné rostliny. Motýli létají poměrně pomalu, často usedají na vegetaci a sají na různých květech. Nocují usazeni na stéblech trav a suché vegetaci. Spící motýli mají silně ohnutý zadeček, takže vypadají jako uschlí.
Životní cyklus
Jednogenerační, dospělci létají od konce dubna do května. Perleťově bílá kulatá vejce kladena na spodní stranu listů živné rostliny, nápadně zbarvené housenky v květnu a červnu výhradně na podražci křovištním (Aristolochia clematitis), často usazené na spodní straně listů. Přezimuje kukla.