Vzhled a rozlišovací znaky
Základní zbarvení velmi tmavě hnědé, vrchol předního křídla s bílými skvrnami na černém podkladu. Přední křídla protíná jasně červený pruh, který pokračuje v lemu křídel zadních. Vnější okraje křídel zvýrazněny tenkou bílou páskou, černě přerušovanou. Rub zadních křídel hnědě mramorovaný.
Jediná možnost záměny je s babočkou osikovou, která má podobné základní zbarvení, ale žlutý lem křídel a postrádá pro admirála typickou červenou pásku.
Výskyt
Celoplošně na loukách a v řídkých lesích, stejně tak i v zahradách, parcích a v kulturní krajině obecně. Babočka admirál je vynikající letec, každoročně podniká tah ze Středomoří až na sever Evropy a zpět. Migrující motýli se mohou objevit prakticky kdekoli včetně horských poloh. Dospělci sají nektar z pcháčů a jiných nektaronosných rostlin, na podzim často sají na hnijícím ovoci. Za chladnějšího počasí se sluní na zemi nebo na kmenech stromů.
Životní cyklus
Dvougenerační. Jedinici první generace k nám přilétají v květnu, jejich potomci se začátkem podzimu vracejí zpět do jižní Evropy a Afriky. Tam během zimy zplodí generaci, která na jaře zase vyráží k severu. Opoždění jedinci snad u nás mohou ve výjimečných případech i přezimovat. Housenky žijí jednotlivě na kopřivách. Zelená, žebrovaná vajíčka kladena na svrchní stranu listů poblíž vrcholu.