Vzhled a rozlišovací znaky
Základní barva sytě oranžová až cihlově červená, černé a světlé skvrny. Vnější okraj předního i zadního křídla tence hnědě lemovaný, s řadou poloměsíčitých, jasně modrých skvrn na černém podkladu. Na předním křídle u předního okraje pás střídajících se černých a světlých skvrn. Rub křídel hnědý, světlé a tmavé plochy kopírují kresbu na líci.
Velmi podobnými druhy jsou babočka jilmová a babočka vrbová. Babočka kopřivová se od nich odlišuje sytějším, kontrastnějším zbarvením a větší plochou černé kresby. Důležitým znakem je, že střídající se tmavé a světlé skvrny u předního okraje předního křídla babočky kopřivové tvoří pás, světlé i tmavé plochy jsou přibližně stejně hluboké. V tmavém lemu vnějšího okraje předního křídla babočky kopřivové také najdeme modré skvrny, dobře viditelné zejména u čerstvých jedinců. U obou podobných druhů baboček tyto skvrny chybí.
Vzdáleně podobná babočka bílé C se odlišuje výraznějším tvarováním křídel, chybějící velkou černou skvrnou u kořene zadních křídel a rovněž absencí modrých a bílých skvrn v lícové kresbě.
Výskyt
Babočka kopřivová je rozšířena po celém území ČR, v nížinách méně hojná než v horách a podhůří. Početnost může z roku na rok značně kolísat, v některých oblastech se nemusí objevit několik let, ale díky své značné mobilitě je po čase opět osídlí.
Životní cyklus
Letní generace od května do července, generace přezimující plynule navazuje. Pozorovat dospělé babočky kopřivové tedy lze od března do října. Vejce kladena v kupičkách na rub listů kopřiv. Černé housenky se žlutými pruhy žijí na kopřivách, nejprve pospolitě, později jednotlivě.