Babočka jilmová
Nymphalis polychloros (Linnaeus, 1758)

Babočka jilmová Babočka jilmová -  ilustrace
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Fotografie babočky jilmové Nymphalis polychloros:

Babočka jilmová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka jilmová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka jilmová, Milovice, červen 2014 Babočka jilmová, Milovice, červen 2014 Babočka jilmová, Ostrovec, březen 2014 Babočka jilmová, Ostrovec, březen 2014 Babočka jilmová, Ostrovec, březen 2014 Babočka jilmová, Ostrovec, březen 2014 Babočka jilmová, Ostrovec, březen 2014 Babočka jilmová, Ostrovec, březen 2014 Babočka jilmová, Slatiňany, březen 2014 Babočka jilmová, Slatiňany, březen 2014 Babočka jilmová, Slatiňany, březen 2014 Babočka jilmová, Slatiňany, březen 2014 Babočka jilmová, údolí Bubovického potoka, červenec 2013 Babočka jilmová, údolí Bubovického potoka, červenec 2013 Babočka jilmová, údolí Bubovického potoka, duben 2010 Babočka jilmová, údolí Bubovického potoka, duben 2010 Babočka jilmová, údolí Bubovického potoka, duben 2010 Babočka jilmová, údolí Bubovického potoka, duben 2009 Babočka jilmová, Vébrův důl, srpen 2001

Vzhled a rozlišovací znaky

Základní zbarvení hnědooranžové až cihlově červené. Vnější okraj předního i zadního křídla tence hnědě lemovaný, na zadním křídle s řadou poloměsíčitých, modrých skvrn na černém podkladu. Na předním okraji předního křídla střídavě černé a světlé skvrny. Rub křídel u kořene tmavě hnědý, následuje široký světlejší pruh a u vnějšího okraje tmavý lem.

Babočka jilmová je obvykle větší než podobná babočka kopřivová, kresba je méně kontrastní a odstíny tlumenější. U vnějšího okraje předního křídla chybí modré skvrny. Spolehlivým rozlišovacím znakem jsou světlé skvrny na předním okraji předního křídla, u babočky jilmové pouze přibližně z poloviny tak hluboké, jako skvrny tmavé.

Vzdáleně podobná babočka bílé c se odlišuje výraznějším tvarováním křídel, chybějící velkou černou skvrnou u kořene zadních křídel a rovněž absencí modrých a bílých skvrn v lícové kresbě.

Babočku jilmovou lze jen obtížně rozlišit od babočky vrbové, která se však v ČR objevuje velmi vzácně. Vedle světlejšího základního zbarvení líce křídel má babočka jilmová užší, ostře ohraničený černý lem zadního křídla, často od oranžového pole oddělený ještě světlejšími skvrnami. U babočky vrbové je černý lem silnější a není ostře oddělen od oranžového pole.

Výskyt

Babočka jilmová je rozšířena na většině území ČR, nikde však nebývá hojná. Potravně vázaná na jilmy a vrby, nejčastěji ji lze nalézt v údolních nivách a na okrajích lesů. Pro pozorování je nejlepší jaro, konec března a duben, kdy samci sedají na osluněných lesních okrajích a číhají na proletující samice, viz perching.

Životní cyklus

Jedna generace do roka. Dospělé babočky jilmové se líhnou v červenci a poměrně brzo zahajují hibernaci, z níž se probouzejí začátkem jara. Páří se po přezimování.

Koláčkova galerie motýlůMotýl

  Motýli Články Kvízy Odkazy Novinky Autor English
Systematický přehled motýlů
Rejstřík českých názvů
Rejstřík vědeckých názvů
Obrazový přehled čeledí
Motýli zblízka
Top 10 druhy motýlů
Mapa lokalit
Vybraný motýl

Perleťovec dvanáctitečný
Perleťovec dvanáctitečný - Boloria selene

Oblíbené druhy motýlů
lišaj lipovýokáč pýrovýbatolec červený
bělásek horskývřetenuška pozdní
perleťovec mokřadní
Koláčkova galerie motýlů

Koláčkova galerie motýlů © Marek Vojtíšek, 2004-2024 | Založeno 3. 6. 2004 | Naposledy aktualizováno 7. 12. 2024
Jakékoli užití fotografií a textů publikovaných na webu kolas.cz je možné pouze s písemným svolením autora.