Vnadidlo
Substance sloužící k přilákání motýlů za účelem jejich fotografování či odchytu.
Jako vnadidlo se obecně používá ovoce, aromatické sýry, zvířecí výkaly, popřípadě produkty vytvořené z těchto surovin. Použitý typ vnadidla závisí na tom, jaké druhy motýlů máme v úmyslu přilákat, zda ty, které se v přírodě živí hnijícím ovocem (z denních motýlů například babočky, z nočních motýlů především můrovití), nebo ty, které s oblibou sají na rozkládajících se substrátech (batolci, hnědásci).
Recept na zkvašené ovocné vnadidlo a návod na jeho použití viz samostatný článek.
Specifickým typem vnadidla jsou feromony. Uměle vyrobené se používají například ve feromonových lapačích sloužících k monitoringu a regulaci škůdců v lesnictví a zemědělství. Jako formu feromonového vnadidla lze označit neoplozenou samici v síťce, na kterou lze nalákat samce daného druhu. Touto metodou lze přivnadit například samce martináče habrového nebo bourovce dubového, kteří mají denní aktivitu a na rozdíl od samic nepřilétají v noci k UV světlu. Samice pro vnadění lze získat od chovatelů či si je doma dochovat z housenek nalezených v přírodě. Nalézt neoplozenou samici v přírodě je prakticky nemožné, protože přílet samců je velmi rychlý a po spáření již samice feromony neprodukuje.
Stužkonoska dubová - stužkonosky rodu Catocala patří k druhům, které na vnadidlo přilétají poměrně ochotně. Motýl na snímku saje zkvašené ovocné vnadidlo z kmene stromu.
Travařka ozdobná - další druh z čeledi můrovitých, který lze přilákat na sladké vnadidlo. Housenka se vyvíjí na travách, návnadu je tedy třeba aplikovat na stromy na okraji otevřených biotopů.
Pabourovec jestřábníkový - dospělci tohoto nočního motýla nepřijímají potravu a nepřilétají ke světlu, neboť mají denní aktivitu. Jedinou možností, jak samce přivábit, je využít neoplozenou samičku. Jinak nezbývá, než je pronásledovat se síťkou a pro účely fotografování odchytit.