Jasoň červenooký
Parnassius apollo (Linnaeus, 1758)

Jasoň červenooký Jasoň červenooký -  ilustrace
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Fotografie jasoně červenookého Parnassius apollo:

Jasoň červenooký - samice, Štramberk, červenec 2009 Jasoň červenooký - samice, Štramberk, červenec 2009 Jasoň červenooký - samice, Štramberk, červenec 2009 Jasoň červenooký - samice, Štramberk, červenec 2009 Jasoň červenooký - samec, Štramberk, červenec 2009 Jasoň červenooký - samec, Štramberk, červenec 2009 Jasoň červenooký - samec, Štramberk, červenec 2009 Jasoň červenooký - samec, Štramberk, červenec 2009 Jasoň červenooký - samec, Štramberk, červenec 2009

Vzhled a rozlišovací znaky

Středně velký až velký motýl, samice větší než samci a výrazněji zbarvené. Základní zbarvení bílé, vnější okraj předního křídla průsvitný, bez šupin. Na předním křídle černé skvrny, na zadním dvě červená oka s černým ohraničením a světlým až bílým středem.

Vzdáleně podobné druhy, jasoň dymnivkový a bělásek ovocný, nemají červená oka a v současnosti se nikde v ČR nevyskytují současně na jednom místě.

Výskyt

Jasoň červenooký obývá kamenité stráně a skály s řídkou vegetací. Dříve se vyskytoval roztroušeně po celém území ČR, zejména na horách a v podhůří. Na poslední známé lokalitě ve Štramberku vyhynul ve 30. letech 20. století. V roce 1986 byli ve Štramberku vysazeni motýli původem ze Slovenska, slabá populace se na několika lokalitách v okolí udžela dodnes. Dospělí motýli létají za slunečních dní nízko nad zemí, často usedají a sají nektar. Sedící motýl při vyrušení prudce roztahuje křídla a zastrašuje nepřítele odhalením červených ok na zadních křídlech.

Životní cyklus

Jednogenerační, dospělci létají od poloviny června do poloviny července. Housenky žijí na různých druzích rozchodníků. Přezimuje mladá housenka uvnitř vajíčka.

Koláčkova galerie motýlůMotýl

  Motýli Články Kvízy Odkazy Novinky Autor English
Systematický přehled motýlů
Rejstřík českých názvů
Rejstřík vědeckých názvů
Obrazový přehled čeledí
Motýli zblízka
Top 10 druhy motýlů
Mapa lokalit
Vybraný motýl

Tmavoskvrnáč zlatavý (Tmavoskvrnáč březový) - samec
Tmavoskvrnáč zlatavý - Agriopis aurantiaria

Oblíbené druhy motýlů
babočka kopřivoválišaj pryšcovýperleťovec kopřivový
bělásek řepkovýokáč metlicový
ostruháček ostružinový
Koláčkova galerie motýlů

Koláčkova galerie motýlů © Marek Vojtíšek, 2004-2024 | Založeno 3. 6. 2004 | Naposledy aktualizováno 9. 6. 2024
Jakékoli užití fotografií a textů publikovaných na webu kolas.cz je možné pouze s písemným svolením autora.