Babočka admirál
Vanessa atalanta (Linnaeus, 1758)

Babočka admirál Babočka admirál -  ilustrace
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Fotografie babočky admirála Vanessa atalanta:

Babočka admirál, Vraní skála, září 2010 Babočka admirál, Vraní skála, září 2010 Babočka admirál, Sedlčansko, červenec 2010 Babočka admirál, Hradčany, srpen 2007 Babočka admirál, Hradčany, srpen 2007 Babočka admirál, Hradčany, srpen 2007 Babočka admirál, Janovice, srpen 2007 Babočka admirál, Janovice, srpen 2007 Babočka admirál, Strážné, srpen 2006 Babočka admirál, Strážné, srpen 2006 Babočka admirál, Pavlovské vrchy, červenec 2005 Babočka admirál, Nejdek, červenec 2005 Babočka admirál, Březník, srpen 2003 Babočka admirál, Vébrův důl, srpen 2001 Babočka admirál, Vébrův důl, srpen 2001 Babočka admirál, Černá hora, srpen 2001

Babočka admirál - vejce, údolí Bubovického potoka, červenec 2013 Babočka admirál - vejce, Podyjí, květen 2012

Vzhled a rozlišovací znaky

Základní zbarvení velmi tmavě hnědé, vrchol předního křídla s bílými skvrnami na černém podkladu. Přední křídla protíná jasně červený pruh, který pokračuje v lemu křídel zadních. Vnější okraje křídel zvýrazněny tenkou bílou páskou, černě přerušovanou. Rub zadních křídel hnědě mramorovaný.

Jediná možnost záměny je s babočkou osikovou, která má podobné základní zbarvení, ale žlutý lem křídel a postrádá pro admirála typickou červenou pásku.

Výskyt

Celoplošně na loukách a v řídkých lesích, stejně tak i v zahradách, parcích a v kulturní krajině obecně. Babočka admirál je vynikající letec, každoročně podniká tah ze Středomoří až na sever Evropy a zpět. Migrující motýli se mohou objevit prakticky kdekoli včetně horských poloh. Dospělci sají nektar z pcháčů a jiných nektaronosných rostlin, na podzim často sají na hnijícím ovoci. Za chladnějšího počasí se sluní na zemi nebo na kmenech stromů.

Životní cyklus

Dvougenerační. Jedinici první generace k nám přilétají v květnu, jejich potomci se začátkem podzimu vracejí zpět do jižní Evropy a Afriky. Tam během zimy zplodí generaci, která na jaře zase vyráží k severu. Opoždění jedinci snad u nás mohou ve výjimečných případech i přezimovat. Housenky žijí jednotlivě na kopřivách. Zelená, žebrovaná vajíčka kladena na svrchní stranu listů poblíž vrcholu.

Koláčkova galerie motýlůMotýl

  Motýli Články Kvízy Odkazy Novinky Autor English
Systematický přehled motýlů
Rejstřík českých názvů
Rejstřík vědeckých názvů
Obrazový přehled čeledí
Motýli zblízka
Top 10 druhy motýlů
Mapa lokalit
Vybraný motýl

Hnědásek květelový
Hnědásek květelový - Melitaea didyma

Oblíbené druhy motýlů
perleťovec nejmenšívřetenuška čičorkovážluťásek jižní
babočka bodlákovámodrásek štírovníkový
soumračník rezavý
Koláčkova galerie motýlů

Koláčkova galerie motýlů © Marek Vojtíšek, 2004-2024 | Založeno 3. 6. 2004 | Naposledy aktualizováno 23. 8. 2024
Jakékoli užití fotografií a textů publikovaných na webu kolas.cz je možné pouze s písemným svolením autora.