Přástevník kostivalový
Euplagia quadripunctaria (Poda, 1761)

Přástevník kostivalový Přástevník kostivalový -  ilustrace
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Fotografie přástevníka kostivalového Euplagia quadripunctaria:

Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Beroun, červenec 2017 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, PR Kalvárie, srpen 2015 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, PR Kalvárie, srpen 2015 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Bochovsko, srpen 2011 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Pavlovské vrchy, srpen 2009 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Velká Pleš, srpen 2009 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Velká Pleš, srpen 2009 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Velká Pleš, srpen 2009 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Velká Pleš, srpen 2009 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Velká Pleš, srpen 2009 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Velká Pleš, srpen 2009 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Velká Pleš, srpen 2009 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Srbsko, červenec 2007 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Hředle, srpen 2005 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Hředle, srpen 2005 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Údolí ticha, srpen 2005 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Koda, srpen 2004 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Koda, srpen 2004 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Koda, srpen 2004 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria, Zbořený Kostelec, srpen 2003

Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria - housenka, Hostim, červen 2019 Přástevník kostivalový Euplagia quadripunctaria - housenka, Hostim, červen 2019

Vzhled a rozlišovací znaky

Přední křídla trojúhelníkového tvaru, černá se slabým kovovým leskem a krémově bílou kresbou v podobě pruhů směřujících od předního okraje k zadnímu rohu. Světlý pruh rovněž kopíruje vnitřní okraj předního křídla a stejné barevné schéme zachovává i hlava a hruď. Zadní křídla jasně červená s černými skvrnami. Motýl je nejnápadnější za letu a krátce po přistání, v klidové pozici jsou zadní křídla ukrytá pod křídly předními, díky čemuž je skvěle maskován, sedí-li na kamenech, kůře či suchém listí. Rub křídel kopíruje kresbu líce, ta je však zeslabena a překryta oranžovým až světle červeným nádechem.

Vzdáleně podobný přástevník hluchavkový má na černých předních křídlech světlou kresbu v podobě skvrn, nikoli pruhů. Přástevník jitrocelový je menší a chybí mu světlý pruh na vnitřním okraji předních křídel, navíc létá o více jak měsíc dříve. Oba zmíněné druhy na rozdíl od přástevníka kostivalového preferují chladnější a vlhčí biotopy.

Výskyt

Světlé lesy, lesostepi a lesní okraje v suchých, teplých oblastech, kde je místy hojný a nezřídka zalétá i do zahrad. Dospělé přástevníky kostivalové najdeme nejčastěji sající na květech sadce konopáče, mateřídoušky, máčky, pcháčů a jiných nektaronosných rostlin, a to jak ve dne, tak i v noci.

Životní cyklus

Jednogenerační, dospělci létají ve druhé polovině července a v srpnu. Přezimují housenky.

Poznámky

Přástevník kostivalový je podle evropské Směrnice o stanovištích 92/43/EHS prioritním druhem, pro nějž je vyžadována stanovištní ochrana v rámci soustavy Natura 2000.

Rodové zařazení není jednoznačné, v literatuře uváděn též jako Callimorpha quadripunctaria.

V takzvaném Údolí motýlů (Petaloudes) na ostrově Rhodos v Řecku se přástevníci kostivaloví stali turistickou atrakcí, neboť zde ve vlhkém a stinném prostředí estivují v ohromných hejnech.

Koláčkova galerie motýlůMotýl

  Motýli Články Kvízy Odkazy Novinky Autor English
Systematický přehled motýlů
Rejstřík českých názvů
Rejstřík vědeckých názvů
Obrazový přehled čeledí
Motýli zblízka
Top 10 druhy motýlů
Mapa lokalit
Vybraný motýl

Skelnokřídlec mokřadní (lišejníkovec mokřadní)
Skelnokřídlec mokřadní - Thumatha senex

Oblíbené druhy motýlů
lišaj kyprejovýmodrásek lesníokáč prosíčkový
otakárek ovocnýbabočka síťkovaná
batolec duhový
Koláčkova galerie motýlů

Koláčkova galerie motýlů © Marek Vojtíšek, 2004-2024 | Založeno 3. 6. 2004 | Naposledy aktualizováno 9. 6. 2024
Jakékoli užití fotografií a textů publikovaných na webu kolas.cz je možné pouze s písemným svolením autora.