Vzhled a rozlišovací znaky
Přední křídla trojúhelníkového tvaru, černá se slabým kovovým leskem a krémově bílou kresbou v podobě pruhů směřujících od předního okraje k zadnímu rohu. Světlý pruh rovněž kopíruje vnitřní okraj předního křídla a stejné barevné schéme zachovává i hlava a hruď. Zadní křídla jasně červená s černými skvrnami. Motýl je nejnápadnější za letu a krátce po přistání, v klidové pozici jsou zadní křídla ukrytá pod křídly předními, díky čemuž je skvěle maskován, sedí-li na kamenech, kůře či suchém listí. Rub křídel kopíruje kresbu líce, ta je však zeslabena a překryta oranžovým až světle červeným nádechem.
Vzdáleně podobný přástevník hluchavkový má na černých předních křídlech světlou kresbu v podobě skvrn, nikoli pruhů. Přástevník jitrocelový je menší a chybí mu světlý pruh na vnitřním okraji předních křídel, navíc létá o více jak měsíc dříve. Oba zmíněné druhy na rozdíl od přástevníka kostivalového preferují chladnější a vlhčí biotopy.
Výskyt
Světlé lesy, lesostepi a lesní okraje v suchých, teplých oblastech, kde je místy hojný a nezřídka zalétá i do zahrad. Dospělé přástevníky kostivalové najdeme nejčastěji sající na květech sadce konopáče, mateřídoušky, máčky, pcháčů a jiných nektaronosných rostlin, a to jak ve dne, tak i v noci.
Životní cyklus
Jednogenerační, dospělci létají ve druhé polovině července a v srpnu. Přezimují housenky.
Poznámky
Přástevník kostivalový je podle evropské Směrnice o stanovištích
92/43/EHS prioritním druhem, pro nějž je vyžadována stanovištní ochrana v
rámci soustavy Natura 2000.
Rodové zařazení není jednoznačné, v literatuře uváděn též jako Callimorpha
quadripunctaria.
V takzvaném Údolí motýlů (Petaloudes) na ostrově Rhodos v Řecku se přástevníci
kostivaloví stali turistickou atrakcí, neboť zde ve vlhkém a stinném prostředí
estivují v ohromných hejnech.