Estivace (aestivace)
Estivace, též psáno aestivace, je označení pro stav strnulosti a zpomalení metabolismu během letního období, letní spánek či letní diapauzu. Termín odvozen z latinského aestas, léto. Účelem je přežití nepříznivých životních podmínek, horka, sucha a s tím spojeného nedostatku vody a potravy. Obdoba zimní hibernace.
Estivace byla pozorována u měkkýšů, hmyzu a dalších členovců, též u studenokrevných obratlovců a vzácně se vyskytuje i u savců.
V teplých oblastech České republiky lze v létě najít estivujícví páskovky, měkkýše z čeledi hlemýžďovitých, přilepené na suchých rostlinách. Motýli v mírném pásu zpravidla neestivují.
Žluťásek řešetlákový - v jižních částech areálu estivují imaga pod spadanými suchými listy. V ČR toto chování dosud pozorováno nebylo, dospělci zůstávají aktivní po celé léto.
Přástevník kostivalový - údolí Petaloudes na řeckém ostrově Rhodos se stalo turistickou atrakcí díky hejnům estivujících přástevníků, kterým vyhovuje tamní vlhké mikroklima. V ČR je tento motýl naopak vázán na suché a teplé biotopy. Vzhledem k celkově chladnějšímu klimatu u nás přástevníci neestivují.