Diapauza
Fáze života jedince v níž je jeho vývoj pozastaven a životní pochody silně omezeny. Diapauza umožňuje přežít periodická období nepříznivých vnějších podmínek, v mírném pásu zejména zimy (hibernace), v teplejších oblastech potom horka a sucha (estivace).
Diapauza se vyskytuje nejčastěji u hmyzu, ale byla popsána i u jiných skupin živočichů. U hmyzu může v závislosti na konkrétním druhu nastat v kterémkoli ze čtyř vývojových stádií (vejce, housenka, kukla, dospělec).
Diapauza je komplexní proces, který je obvykle řízen vnějšími stimuly, jako fotoperioda, teplota, nebo změny v chemickém složení potravy. Zajímavostí je, že například diapauza ve stádiu kukly může být iniciována stimuly působícími už na housenku, příjemcem podnětu spouštějícího diapauzu vajíčka pak může být dokonce rodič, tedy odlišný biologický jedinec.
Specifický podnět je potřeba i k ukončení diapauzy, kdy například kukla nedokončí vývoj, neprojde-li mrazem. Tím je zajištěno, že se dospělý motýl vylíhne až na jaře a ne v případné vlně teplého počasí na podzim.

Babočka bílé c - diapauza nastává u dospělců přezimující generace. Ti se líhnou s nedostatečně vyvinutým rozmnožovacím ústrojím a chování směřující k nalezení partnera a páření se objevuje až na jaře po přezimování. To naznačuje, že vývoj směřující k diapauze imága je nastartován již ve stádiu housenky nebo kukly.

Soumračník máčkový - housenky si pro zimní diapauzu spřádají úkryt z listů, takzvané hibernakulum, v němž se na jaře kuklí.