Žluťásek řešetlákový
Gonepteryx rhamni (Linnaeus, 1758)

Žluťásek řešetlákový Žluťásek řešetlákový -  ilustrace
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Fotografie žluťáska řešetlákového Gonepteryx rhamni:

Žluťásek řešetlákový - samice, Oblík, květen 2015 Žluťásek řešetlákový - kladoucí samice, Oblík, květen 2015 Žluťásek řešetlákový - samice, Petrovice, červenec 2014 Žluťásek řešetlákový - samec, Petrovice, červenec 2014 Žluťásek řešetlákový - samec, Planý důl, srpen 2013 Žluťásek řešetlákový - samice, Planý důl, srpen 2013 Žluťásek řešetlákový - samec, Planý důl, srpen 2013 Žluťásek řešetlákový - samec, Mravenečník, červenec 2012 Žluťásek řešetlákový - samec, Mravenečník, červenec 2012 Žluťásek řešetlákový - samec, Borkovická blata, červen 2012 Žluťásek řešetlákový - samec, Ruda, červen 2012 Žluťásek řešetlákový - samec, animace, Sedlčansko, červenec 2011 Žluťásek řešetlákový - vejce, Bosonožský hájek, květen 2011 Žluťásek řešetlákový - samice, Ruda, červenec 2010 Žluťásek řešetlákový - samec, Ruda, červenec 2010 Žluťásek řešetlákový - samice, Ruda, červenec 2010 Žluťásek řešetlákový, Bubovice, červenec 2009 Žluťásek řešetlákový - samice, Váté písky, červen 2008 Žluťásek řešetlákový, Hradčany, červenec 2007 Žluťásek řešetlákový - samice, Hředle, srpen 2004 Žluťásek řešetlákový - samice, Hředle, srpen 2004 Žluťásek řešetlákový - samec, Únětice, červenec 2004 Žluťásek řešetlákový - samec, Bílý Kříž, červenec 2004 Žluťásek řešetlákový - samice, Březník, srpen 2003 Žluťásek řešetlákový - samec, Březník, srpen 2003 Žluťásek řešetlákový, Poledník, srpen 2003 Žluťásek řešetlákový, Černá hora, srpen 2001 Žluťásek řešetlákový, Černá hora, srpen 2001

Žluťásek řešetlákový - vejce, Oblík, květen 2015 Žluťásek řešetlákový - vejce, Polabí, duben 2013

Vzhled a rozlišovací znaky

Poměrně velký denní motýl nápadný zejména tvarem, s apexy předních i zadních křídel protaženými do špiček. Líc i rub křídel jednobarevné, u samců jasně sírově žluté, samice bílé až lehce nazelenalé. Sedá výhradně se složenými křídly. Jedinou kresbou na rubu jsou hnědé skvrny poblíž středu zadních i předních křídel a drobné hnědé skvrnky na jejich okrajích. Z jednobarevné plochy křídel vystupují světlé žilky, při ostrém úhlu nasvícení výrazně. Chlupaté tělo na spodní straně včetně noh žluté, svrchní strana tmavá s šedými a hnědými chlupy.

Žluťáska řešetlákového nelze zaměnit s jinými druhy našich motýlů. Na rozdíl od ostatních žluťásků a bělásků nemá na křídlech žádnou černou kresbu.

Výskyt

Žluťásek řešetlákový je v ČR rozšířeň plošně od nížin do hor, hojnější je v lesnatých oblastech. Dospělí motýli v létě často sají na květech bodláků a pcháčů podél lesních cest.

Životní cyklus

Jednogenerační, přezimující dospělci se líhnou od června a po hibernaci se objevují brzy zjara jako jedni z prvních motýlů, v teplých letech již koncem února. Na jaře se páří a kladoucí samice lze spatřit ještě v květnu, s délkou života okolo 11 měsíců jde o nejdéle žijící dospělce mezi našimi motýly. Na jihu Evropy a možná i v nejteplejších oblastech ČR žluťásci řešetlákoví během letních měsíců estivují. Housenky žijí na krušině a řešetláku, běžných keřích lesních okrajů. Vejce kladena jednotlivě nebo v malých skupinkách na živné rostliny.

Koláčkova galerie motýlůMotýl

  Motýli Články Kvízy Odkazy Novinky Autor English
Systematický přehled motýlů
Rejstřík českých názvů
Rejstřík vědeckých názvů
Obrazový přehled čeledí
Motýli zblízka
Top 10 druhy motýlů
Mapa lokalit
Vybraný motýl

Bělopásek dvouřadý
Bělopásek dvouřadý - Limenitis camilla

Oblíbené druhy motýlů
žluťásek řešetlákovýbabočka bodlákovádlouhozobka svízelová
martináč hrušňovýmodrásek černoskvrnný
perleťovec stříbropásek
Koláčkova galerie motýlů

Koláčkova galerie motýlů © Marek Vojtíšek, 2004-2024 | Založeno 3. 6. 2004 | Naposledy aktualizováno 21. 4. 2024
Jakékoli užití fotografií a textů publikovaných na webu kolas.cz je možné pouze s písemným svolením autora.