Biodiverzita
Druhová rozmanitost, druhové bohatství. Nejjednodušším měřítkem biodiverzity území je počet druhů v něm se vyskytujících.
Snižování biodiverzity je celosvětovým problémem, nejvíce eskalovaným v ekonomicky nejrozvinutějších regionech. Největší pokles biodiverzity v ČR je spojen s kolektivizací a intenzifikací zemědělství ve druhé polovině 20. století, kdy z krajiny zmizely meze, extenzivní pastviny a jiné "neplodné" pozemky, které představovaly tradiční rezervoáry druhového bohatství.
Biodiverzita je jedním ze základních měřítek ekologické hodnoty území, mnohé krajinné celky s vysokou biodiverzitou jsou v ČR chráněny jako národní parky a CHKO.
Perleťovec maceškový - spolu s modráskem černoskvrnným patří k největším motýlím pokladům CHKO Beskydy. Na zachovalých ovčích pastvinách s nimi žije i saranče vrzavá a výzkumy potvrdily, že plochy s výskytem těchto vzácných druhů jsou místy s nejvyšší biodiverzitou v rámci srovnatelných biotopů v celé oblasti.
Okáč jílkový - typický obyvatel světlých nížinných lesů a pařezin. Dramatický ústup tohoto a řady dalších druhů motýlů vázaných na podobné biotopy je spojen s intenzivním lesnickým hospodařením a převodem většiny evropských lesů na stinné, vysokokmenné monokultury s velmi nízkou biodiverzitou. Stejně jako v případě hnědáska osikového přežívá v České republice poslední populace okáče jílkového.