Vzhled a rozlišovací znaky
Líc křídel hnědý se značně variabilním podílem světlých, rezavě oranžových skvrn, které časem blednou. Třásně střídavě hnědé a bílé. Rub křídel se vzorem typickým pro hnědásky s různě tmavými poli rozdělenými černými linkami. Oblast s tmavými poli u kořene bývá od pásu tmavých polí u okraje oddělena širokým pásem protažených světlých polí. Lemová páska na rubu má stejný nebo jen nepatrně tmavší odstín než přilehlá světlá poloměsíčitá pole.
V České republice se vyskytuje několik podobných druhů hnědásků, především hnědásek černýšový a hnědásek rozrazilový. Znaky, jimiž se od hnědáska jitrocelového liší, jsou popsány na stránkách těchto druhů.
Výskyt
Hnědásek jitrocelový je naším nejrozšířenějším hnědáskem. Na rozdíl od ostatních druhů hnědásků obývá široké spektrum biotopů, od stepních strání přes vlhké louky a okraje rašelinišť až po řídké, světlé lesy. Na vhodných lokalitách bývá hojný, nicméně i tento druh může být v budoucnu ohrožen postupujícími negativními změnami v krajině, zejména likvidací ekotonů louka-les a zalesňováním lesních světlin.
Životní cyklus
Jednogenerační, dospělí hnědásci jitroceloví létají od května do července. Housenky využívají vícero druhů živných rostlin v závislosti na biotopu, který konkrétní populace osidluje.