Vzhled a rozlišovací znaky
Líc křídel samců jasně oranžový, černé skvrny u kořenů úzké, výrazná řada oválných černých skvrn v širokých oranžových polích podél vnějších okrajů předních i zadních křídel. Žilky úzce, leč zřetelně černě lemovány. Základní zbarvení samic tlumenější, černá kresba výraznější. Tykadla výrazně černobíle příčně pruhovaná. Rub křídel podobný perleťovcům rodu Boloria, řada skvrn u vnějšího okraje zadního křídla tvořena černými kroužky s bílým středem.
Motýl jednoznačně identifikovatelný podle kroužků na rubu křídel. Lícová kresba připomíná perleťovce dvanáctitečného, který se mnohdy vyskytuje na stejných lokalitách.
Výskyt
Perleťovec mokřadní je vázán na podmáčené louky a okaje rašelinišť s dominantním porostem rdesna hadího kořene, které je jedinou živnou rostlinou housenek. Typický severský druh, velké populace tvoří například ve Skandinávii, v ČR jako pozůstatek doby ledové pouze na Šumavě, kde je na vhodných lokalitách hojný.
Životní cyklus
Jedna generace létá od konce května do června. Světle zelená vajíčka obvykle kladena jednotlivě či v malých skupinkách na živnou rostlinu, snůška třinácti vajec je unikátem. Přezimují housenky.
Poznámka
V některých zdrojích řazen do rodu Boloria jako Boloria eunomia.