Synonyma a další názvy:
Phengaris alcon
Vzhled a rozlišovací znaky
Jeden z největších modrásků ČR. Samec na líci modrý, s úzkým černým lemem podél vnějšího okraje křídel, třásně bílé. Samice tmavě hnědá, s nevýrazným, někdy téměř chybějícím modrým poprášením u kořenů. Obě pohlaví na rubu béžová až světle hnědá, s černými, světle ohraničenými očky. U vnějšího okraje křídel jedna řada méně výrazných černých skvrn. Kořenové očko na předních křídlech chybí.
V České republice se vyskytují dva poddruhy, modrásek hořcový pravý (Maculinea alcon alcon) a modrásek hořcový Rebelův (Maculinea alcon rebeli). Liší se vazbou na živnou rostlinu a biotop, jedinci nejsou vzhledově rozlišitelní.
Kresba na rubu je prakticky identická s modráskem očkovaným, oba druhy jsou ale snadno rozlišitelné podle líce křídel. Lícové zbarvení obou pohlaví podobné modrásku kozincovému, liší se kresbou na rubu. Samice modráska hořcového jsou podobné samicím modráska lesního, kterým ale na rubu křídel chybí řada skvrn u vnějšího okraje.
Výskyt
Kriticky ohrožený motýl vyskytující se v současnosti pouze na omezeném množství izolovaných lokalit. Modrásek hořcový je potravně specializován na mizející druhy hořců, hořec hořepník (modrásek hořcový pravý) a hořec křížatý (modrásek hořcový Rebelův), navíc má složitý vývojový cyklus, je obligátně myrmekofilní.
Životní cyklus
Jednogenerační, částečně až dvouletý vývoj. Imága létají v červnu a v červenci, setrvávají v blízkosti porostů živných rostlin. Nápadná bílá vajíčka kladena na poupata a listy hořců, mladé housenky vyžírají semeníky. Poté se prokoušou ven a spadnou na zem, kde chemickými signály přilákají mravence, kteří je odnesou do mraveniště a pečují o ně jako o vlastní larvy - modrásek tedy parazituje v hnízdech mravenců. Housenky modráska dokončí v mraveništi vývoj na jaře příštího roku, část z nich však žije s mravenci ještě další rok navíc, než se zakuklí. Dospělci postrádají schopnost chemicky s hostiteli komunikovat a unikají z mraveniště jen díky šupinkám, které zůstávají v kusadlech mravenců a zabraňují jim se zakousnout.
Poznámka
Modrásek hořcový je nově řazen do rodu Phengaris, dříve zvaného Maculinea. Modrásek Rebelův (Phengaris rebeli), někdy uváděný jako samostatný druh, je pravděpodobně pouze poddruhem (ekologickou rasou) modráska hořcového. Sparávné je tedy označení modrásek hořcový Rebelův (Phengaris alcon rebeli).