Červený seznam
Červený seznam ohrožených druhů je publikace, která hodnotí stupně ohrožení živočišných a rostlinných druhů na určitém území na základě pevně stanovených kritérií. Tím je červený seznam významným podkladem pro aktivity týkající se ochrany přírody na daném území, určujícím zejména priority druhové ochrany.
Ohrožené druhy motýlů České republiky jsou zahrnuty v Červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých, který vydala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v roce 2017. Předchozí vydání pochází z roku 2005.
Kategorie ohrožení:
RE - vyhynulý nebo vyhubený v určité části světa (Regionally
Extinct)
CR - kriticky ohrožený (Critically Endangered)
EN - ohrožený (Endangered)
VU - zranitelný (Vulnerable)
NT - téměř ohrožený (Near Threatened)
Okáč písečný - denní motýl kategorie RE, v ČR vyhynulý. Posledním známým místem výskytu v ČR je oblast vátých písků na Hodonínsku, kde přežíval do 90. let 20. století. Nejbližší současný výskyt je na Slovensku v oblasti Záhorie, odkud pochází tento snímek.
Modrásek ligrusový - v Červeném seznamu z roku 2017 ještě v kategorii CR, tj. kriticky ohrožený, s jednou populací v Čechách a několika populacemi na Moravě. V roce 2020 však již nebyl v ČR zaznamenán ani jeden dospělec, druh je tak fakticky vymřelý.
Babočka vrbová - druh považovaný v ČR za vyhynulý v 60. letech 20. století, nicméně po roce 2005 opět opakovaně pozorován a nálezy z let 2018-2020 svědčí o existenci životaschopné populace v jižních Čechách. V Červeném seznamu z roku 2017 zmíněn pouze v komentáři coby vzácný migrant.
Štětconoš rákosový - kriticky ohrožený noční motýl s jediným známým místem výskytu v rámci České republiky. V Červeném seznamu z roku 2005 byl ještě veden jako lokálně vyhynulý (RE).