Babočka vrbová
Nymphalis xanthomelas (Esper, 1781)

Babočka vrbová Babočka vrbová -  ilustrace
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Fotografie babočky vrbové Nymphalis xanthomelas:

Babočka vrbová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka vrbová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka vrbová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka vrbová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka vrbová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka vrbová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka vrbová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka vrbová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka vrbová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka vrbová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka vrbová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020 Babočka vrbová, NPR Stará a Nová řeka, březen 2020

Vzhled a rozlišovací znaky

Základní zbarvení křídel sytě cihlově červené. Vnější okraj předního i zadního křídla hnědě a černě lemovaný, na zadním křídle v černém pásu řada poloměsíčitých modrých skvrn. Na předním okraji předního křídla střídavě černé a světlé skvrny. Na rubu křídel u kořene tmavě hnědé pole s výrazně zubatým okajem, následuje široký světlejší pruh a u vnějšího okraje tmavý lem s modrými šupinkami.

Babočka vrbová je velice podobná babočce jilmové. Rozlišovacích znaků je několik. V terénu je zřetelné tmavší a sytější základní zbarvení babočky vrbové. Zřejmě nejspolehlivějším znakem je široký černý lem na líci zadního křídla babočky vrbové, který jen zvolna přechází v základní oranžové zbarvení, není směrem ke kořeni ostře ohraničen. Dvojice malých černých skvrn u předního okraje předního křídla nejblíže kořeni je u babočky vrbové obvykle zřetelně oddělena, u babočky jilmové skvrny obvykle splývají. Tento znak však není zcela spolehlivý. U motýlů se složenými křídly lze pozorovat světlé holeně předních nohou babočky vrbové, babočka jilmová má nohy tmavé. Linie oddělující tmavé a světlé pole na rubu křídel je u babočky vrbové zubatější než u babočky jilmové.

Vzdáleně podobná babočka kopřivová je menší než babočka vrbová. U vnějšího okraje předního křídla má babočka kopřivová navíc modré skvrny. Spolehlivým rozlišovacím znakem jsou světlé skvrny na předním okraji předního křídla, u babočky vrbové často pouze naznačené (méně výrazné než u babočky jilmové) a ani ne z poloviny tak hluboké, jako skvrny tmavé.

Výskyt

Babočka vrbová se v ČR vyskytuje velmi vzácně. V druhé polovině 20. století zcela vymizela, po roce 2000 se začala opět objevovat na Moravě. Kolem roku 2015 nálezů v ČR přibývá, objevuje se i v Čechách. Na jaře 2020 pozorovány desítky jedinců na Třeboňsku, kde se jedná o opakovaný výskyt několik let po sobě.

Životní cyklus

Jedna generace do roka, podobný cyklus jako u babočky jilmové. Dospělé babočky vrbové se líhnou v červenci a poměrně brzo zahajují hibernaci, probouzejí se začátkem jara, cca kolem poloviny března. Páří se po přezimování.

Koláčkova galerie motýlůMotýl

  Motýli Články Kvízy Odkazy Novinky Autor English
Systematický přehled motýlů
Rejstřík českých názvů
Rejstřík vědeckých názvů
Obrazový přehled čeledí
Motýli zblízka
Top 10 druhy motýlů
Mapa lokalit
Vybraný motýl

Babočka jilmová
Babočka jilmová - Nymphalis polychloros

Oblíbené druhy motýlů
soumračník máčkovýmodrásek jetelovýžluťásek borůvkový
přástevník medvědíhnědásek jitrocelový
bělopásek topolový
Koláčkova galerie motýlů

Koláčkova galerie motýlů © Marek Vojtíšek, 2004-2024 | Založeno 3. 6. 2004 | Naposledy aktualizováno 7. 12. 2024
Jakékoli užití fotografií a textů publikovaných na webu kolas.cz je možné pouze s písemným svolením autora.