Vzhled a rozlišovací znaky
Poměrně velký denní motýl nápadný zejména tvarem, s apexy předních i zadních křídel protaženými do špiček. Líc i rub křídel jednobarevné, u samců jasně sírově žluté, samice bílé až lehce nazelenalé. Sedá výhradně se složenými křídly. Jedinou kresbou na rubu jsou hnědé skvrny poblíž středu zadních i předních křídel a drobné hnědé skvrnky na jejich okrajích. Z jednobarevné plochy křídel vystupují světlé žilky, při ostrém úhlu nasvícení výrazně. Chlupaté tělo na spodní straně včetně noh žluté, svrchní strana tmavá s šedými a hnědými chlupy.
Žluťáska řešetlákového nelze zaměnit s jinými druhy našich motýlů. Na rozdíl od ostatních žluťásků a bělásků nemá na křídlech žádnou černou kresbu.
Výskyt
Žluťásek řešetlákový je v ČR rozšířeň plošně od nížin do hor, hojnější je v lesnatých oblastech. Dospělí motýli v létě často sají na květech bodláků a pcháčů podél lesních cest.
Životní cyklus
Jednogenerační, přezimující dospělci se líhnou od června a po hibernaci se objevují brzy zjara jako jedni z prvních motýlů, v teplých letech již koncem února. Na jaře se páří a kladoucí samice lze spatřit ještě v květnu, s délkou života okolo 11 měsíců jde o nejdéle žijící dospělce mezi našimi motýly. Na jihu Evropy a možná i v nejteplejších oblastech ČR žluťásci řešetlákoví během letních měsíců estivují. Housenky žijí na krušině a řešetláku, běžných keřích lesních okrajů. Vejce kladena jednotlivě nebo v malých skupinkách na živné rostliny.