Vzhled a rozliovací znaky
Nejmení z naich baboček. Zbarvení jarní a letní generace se výrazně odliuje, jde o známý příklad polyfenismu.
Jarní generace, označovaná jako forma levana, má křídla oranová s černými skvrnami, kterých je nejvíce u kořenů, směrem k vnějímu okraji převauje základní barva.
Letní generace, forma prorsa, je černá, s bílou páskou táhnoucí se středem předních i zadních křídel a různým počtem bílých a oranových skvrn.
Rub křídel u obou generací hnědý se světlými ilkami, středem obou párů křídel se táhne světlý pás, u letní formy výraznějí. Tělo obou generací černé, s hnědými chlupy na hrudi, zadeček s jasně bílými příčnými prouky.
Výskyt
Jedince jarní generace najdeme obvykle na okrajích lesů a luk (ekotony) prakticky celoploně, vyjma oblastí s intenzivním zemědělstvím. Dospělci početnějí letní generace se rozlétají po krajině a obsazují vhodné biotopy v irím okolí, nezřídka zalétají i na ruderály a zpustlé plochy v okolí sídel porostlé kopřivami.
ivotní cyklus
Dvougenerační, forma levana od konce března do počátku června, forma prorsa od konce června do září. Dříve byla popisována částečná třetí generace, forma porima, zbarvením na pomezí forem levana a prorsa. Podle nejnovějích poznatků vak jde o opoděné jedince formy prorsa. Přezimuje kukla jarní generace. Vajíčka klade babočka síkovaná na spodní stranu listů kopřiv do charakteristických snůek sestávajících z několika sloupců.
Odliné zbarvení jarní a letní generace je dáno rozdílnou fotoperiodou (délkou dne) během vývoje, vliv můe mít i teplota během stádia kukly.