Vzhled a rozlišovací znaky
Velký, nápadný motýl. Základní zbarvení otakárka ovocného je krémové až světle béžové, u starších motýlů bledne doběla. Zužující se černé pruhy směřují od předního okraje předních křídel k oranžově lemovanému oku na vnitřním rohu zadního křídla. Kresba na předních a zadních křídlech na sebe navazuje, jde o příklad takzvaného Oudemansova fenoménu. V černém lemu vnějšího okraje zadního křídla zřetelně poloměsíčité modré skvrny. Zadní křídla vybíhají v dlouhé ostruhy, které u starších motýlů často chybějí.
Od podobného otakárka fenyklového se liší kresbou, světlejší základní barvou, oranžovými oky a delšími ostruhami.
Výskyt
Otakárek ovocný obývá nejčastěji výslunné křovinaté stráně s výskytem ovocných dřevin a hlohů v teplých oblastech. Hlavně okolí Prahy, Český kras, České středohoří, jižní a jihovýchodní Morava. Dospělci jsou vynikající letci a vyhledávají dominantní výškové body v krajině, kde se mohou vyskytovat ve velkých počtech, viz hilltopping, často sedají na keře. Za horkých dnů sají vodu z bláta a kaluží.
Životní cyklus
Dvougenerační, imaga létají od konce dubna do června a od července do září. V teplých letech se na jihu Moravy může objevit i částečná třetí generace. Zavalité žluté či zelené housenky žijí na různých druzích slivoní a hlohů. Přezimuje kukla.