Vzhled a rozlišovací znaky
Základní barva líce tmavě šedohnědá až černohnědá, u vnějšího okraje zejména zadních křídel přechází v modravý odstín. Na obou párech křídel pás bílých skvrn, na předních křídlech střídavě posunutých k okraji nebo ke kořeni. U vnějšího okraje oranžové skvrny, na zadních křídlech zřetelně šípovitého nebo poloměsíčitého tvaru a barevně výraznější. Bílé prvky kresby zejména u samců různě výrazné, u některých forem mohou částečně nebo úplně chybět. Rub křídel oranžový s bílými skvrnami, jejichž rozložení víceméně kopíruje kresbu na líci. Vnější okraj modravý, opět zejména na zadních křídlech.
Bělopásek topolový je podobný menšímu bělopásku dvouřadému, liší se, kromě velikosti, méně pravidelným rozložením bílých skvrn na předních křídlech a výraznou přítomností oranžových a modrých prvků kresby.
Výskyt
S bělopáskem topolovým se s notnou dávkou štěstí setkáme v lesnatých údolích, především ve středních polohách, z nížin výrazně ustoupil. Za teplých dnů slétají dospělí motýli k zemi a sají vláhu a minerály z bahna a různých zapáchajících substrátů, jako jsou hnůj, výkaly či mršiny, jinak tráví většinu života vysoko v korunách stromů. Populace mají nízkou hustotu a málokdy lze spatřit více jedinců pohromadě, podobně jako například u batolce duhového.
Životní cyklus
Jedna generace, dospělí bělopásci topoloví létají od konce května zhruba do poloviny července, v závislosti na nadmořské výšce. Na konkrétní lokalitě se objevují poměrně krátce, přibližně v rozmezí dvou týdnů. Přezimují housenky.