Přástevník medvědí
Arctia caja (Linnaeus, 1758)

Přástevník medvědí Přástevník medvědí -  ilustrace
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Fotografie přástevníka medvědího:

Přástevník medvědí, Milovice, srpen 2013 Přástevník medvědí, Milovice, srpen 2013 Přástevník medvědí, Milovice, srpen 2013 Přástevník medvědí, Sedlčansko, červenec 2013 Přástevník medvědí, Sedlčansko, červenec 2013 Přástevník medvědí, Sedlčansko, červenec 2013 Přástevník medvědí, Sedlčansko, červenec 2013 Přástevník medvědí, Sedlčansko, červenec 2013 Přástevník medvědí, Sedlčansko, červenec 2013 Přástevník medvědí, Sedlčansko, červenec 2013 Přástevník medvědí - housenka, Tepelsko, květen 2011 Přástevník medvědí - housenka, Tepelsko, květen 2011 Přástevník medvědí - housenka, NP Podyjí, květen 2003

Vzhled a rozlišovací znaky

Velký přástevník se zavalitým tělem a výrazně chlupatou hrudí. Přední křídla oble tvarovaná, s hnědými skvrnami variabilních tvarů na krémově bílém podkladu. Základní barva zadních křídel variabilní od tmavě červené po oranžovou, výjimečně jedinci se žlutými zadními křídly. Skvrny na zadních křídlech většinou okrouhlé, tmavě kovově modré s černým okrajem.

Podobné druhy v ČR nejsou, snad pouze vzácný přástevník mařinkový (Watsonarctia deserta), který je podstatně menší, s bledými či narůžovělými zadními křídly a létá o více jak měsíc dříve.

Výskyt

Přástevník medvědí obývá celou škálu otevřenějších biotopů, nejpočetnější je na vlhkých loukách v chladnějších oblastech, horkým a příliš suchým stanovištím se vyhýbá. Dospělí motýli nezřídka zalétají do zahrad, kde je lze ve dne nalézt ukryté v hustším bylinném porostu, na světlo přilétají i v lese. V květnu a v červnu lze na řadě různých bylin nalézt snadno identifikovatelné housenky s dlouhými rezavými a černými chlupy, pod nimiž prosvítají bílé bradavky.

Životní cyklus

Jedna generace do roka, dospělci létají v červenci a srpnu. Přezimují housenky.

Koláčkova galerie motýlůMotýl

  Motýli Články Kvízy Odkazy Novinky Autor English
Systematický přehled motýlů
Rejstřík českých názvů
Rejstřík vědeckých názvů
Obrazový přehled čeledí
Motýli zblízka
Top 10 druhy motýlů
Mapa lokalit
Vybraný motýl

Drvopleň hrušňový - samice
Drvopleň hrušňový - Zeuzera pyrina

Oblíbené druhy motýlů
hnědásek osikovýstužkonoska modráohniváček modrolesklý
babočka bílé cokáč ovsový
batolec duhový
Koláčkova galerie motýlů

Koláčkova galerie motýlů © Marek Vojtíšek, 2004-2015 | Založeno 3. 6. 2004 | Naposledy aktualizováno 18. 3. 2015
Jakékoli užití fotografií a textů publikovaných na webu kolas.cz je možné pouze s písemným svolením autora.