Vybavení pro noční svícení

V návaznosti na obecně pojatý článek Jak si posvítit na noční motýly podávám přehled vybavení, které na svícení používám. Snad poslouží případným adeptům cechu svítičského jako odrazový můstek při sestavování vlastní výbavy. Samozřejmě to, co bylo zakoupeno v roce 2015, již nemusí být k mání, na druhou stranu nabízí trh řadu alternativ. Dostupnost a ceny uvedených komponent jsem ověřoval v létě 2018, kdy jsem pořídil tento soupis.

svícení na motýly - přední strana prostěradlasvícení na motýly - zadní strana prostěradla
Světlo instalované na stepní lokalitě. Výšku prostěradla jsem musel zredukovat kvůli větru. Hlavní světlo (vlevo) osazeno lampami 25 a 23 W, na zadní straně lampa 11 W. Autobaterie, měnič.

Baterie (akumulátor) - gelová či AGM trakční olověná baterie s napětím 12 V. Používám Goowei OTL26-12 s kapacitou 26 Ah, hmotnost 8 kg, cena cca 1700 Kč. K dostání ve specializovaných obchodech. Alternativně lze využít autobaterii, která je sice podstatně těžší, ale utáhne více světelných zdrojů. Tedy se hodí tam, kde lze autem dojet až na místo svícení.

Nabíječka - klasická autobateriová, ale baterie s menší kapacitou by měla umět nabíjet menším proudem, aby nedošlo k jejich poškození. Používám Voltcraft VC 2000, má i režim "moto" pro nabíjení motocyklových baterií nižším proudem. Cena cca 1500 Kč, k dostání v elektroobchodech.

Měnič napětí neboli střídač - převádí stejnosměrné napětí 12 V na střídavé 220/230 V. Používám Belkin AC Anywhere 300W. Vychytávkou tohoto modelu jsou 4 diody, ukazující orientačně zbývající kapacitu baterie, navíc se dodává rovnou s náhradní pojistkou - plusovou a mínusovou svorku zamění jen blbec, ale znáte to... Výhodou je i dvojí koncovka, jak svorky na baterii, tak konektor do automobilové zásuvky, díky němuž po cestě v autě dobijete třeba notebook. Cena cca 1000 Kč, k dostání v elektroobchodech.

Montážní lampa - v podstatě 5 m dlouhý elektrický kabel, na jednom konci vidlice a na druhém plastový límec s běžnou žárovkovou objímkou E27. Původně měla ještě plastový košík chránící žárovku, ale ten jsem odřízl. Používám lampu Emos, stejné či podobné lampy se prodávají pod různými značkami. Cena  cca 250 Kč, k dostání v elektroobchodech nebo hobbymarketech.

Jako doplněk používám ještě druhý, menší typ montážní lampy, pro 11 W zářivky s paticí G23. Pouze jsem původní bílou zářivku vyměnil za NBB LD 11W REPTline 10.0 DESERT G23. Tuto lampu věším na zadní stranu prostěradla, kde láká noční motýly přilétající z opačného směru než je umístěno hlavní světlo, a také osvětluje ty, kteří na zadní stranu prostěradla usednou. Svítidlo tohoto typu, někdy označované jako tyčová dílenská svítilna, se již obtížně shání, v nabídce obchodů pro kutily bylo nahrazeno LED lampami.

Světelné zdroje - používám různé modely úsporných žárovek (kompaktních zářivek) s vysokým podílem UV záření a výkonem 20-25 W. Konkrétně ExoTerra Reptile UVB200 25W a Arcadia D3 Compact Reptile Lamp 23W (pod značkou Sylvania Reptistar UV Compact) určené pro terária s pouštními plazy a Sylvania Mini-Lynx Blacklight E27 20W BL368 SL určenou do lapačů hmyzu. Každá zářivka produkuje trochu odlišné spektrum UV záření a viditelného světla, takže teoreticky se může lišit jejich atraktivita pro různé druhy nočních motýlů. Ceny se pohybují od 300 do 700 Kč, koupit lze v chovatelských potřebách nebo obchodech s osvětlením.

uv lampy Sylvania, ExoTerra, Arcadiagelová baterie Goowei OTL26-12, měnič napětí Belkin AC Anywhere 300W

Lano, karabiny, upínací popruh, prádelní kolíčky, prostěradlo. Lano (délka 30 m, průměr cca 3 mm, koupené v obchodě pro kutily), napínám s pomocí karabin a upínacího popruhu (kurty) mezi dva stromy, v nouzi keře. Skautům, námořníkům a vůbec lidem znalým šikovných uzlů by stačilo k pověšení prostěradla jen lano, případně prádelní šňůra, s kolíčky. Cena dohromady pár stokorun, pokud to nevyhrabete z hlubin skříně doma nebo na chalupě.

Stojan na lampu - pomocí kovového úhlu jsem sešrouboval dvě latě do L (200 a 35 cm) a na konec krátké tyče přidělal dvojitý háček na oblečení. Po opření o napnuté lano poskytuje oporu pro lampu a zajišťuje odstup světelného zdroje od prostěradla. Vše jsem pobral v hobbymarketu, cena do 100 Kč.

Čelovka - nesouvisí úplně s vábením motýlů, ale jde o naprostou nezbytnost pro jakoukoli noční aktivitu v přírodě. Vyplatí se investovat do lepšího modelu s nastavitelnou intenzitou světla. Používám čelovku Fenix HL30 s jednou bílou diodou se 4 stupni intenzity světla a jednou červenou diodou. Červené světlo hmyz prakticky neláká, takže ho lze využít při balení věcí po zhasnutí UV světla, na člověka pak nenalétávají tvorové setřepaní s prostěradla. Cena cca 1200 Kč, novější modely k dostání v obchodech s outdoorovým vybavením.

Drobné vychytávky, co se mohou hodit:

Rozdvojka klasická - do výstupu měniče, umožňující připojit dvě různé lampy.

Rozdvojka objímková - umožňuje do lampy s jednou objímkou našroubovat dva světelné zdroje a zdvojnásobit tak výkon, případně i rozšířit spektrum, pokud použijete dvě odlišné zářivky.

Svěrky, stanové kolíky - k uchycení prostěradla k zemi, pokud nejsou po ruce kameny na zatížení volného konce. V silnějším větru je nejlepší zatížit prostěradlo baterií.

Krosna - klasická vojenská z kovových trubek, s koženými ramenními popruhy. Hodí se, pokud potřebujete výbavu odnést na lokalitu, kam se nedá dojet autem. I v lehké variantě to ale vše spolu s fotovýbavou a nezbytným jídlem a pitím vyjde na 20-25 kg, takže je rozhodně lepší vyrazit ve dvou lidech a o náklad se podělit.

Skládací kempingové křesílko - není od věci udělat si pohodlí, obzvlášť když jsou přílety mizerné. Za dobrých podmínek toho ovšem létá tolik, že na vysedávání není čas.

svícení na motýly - přední strana prostěradlasvícení na motýly - zadní strana prostěradla
Světlo instalované v lužním lese. Vlevo přední strana prostěradla s lampou, v rohu stativ s externím bleskem. Vpravo zadní strana s baterií a měničem napětí.

Několik praktických poznámek závěrem

Vozím a nosím s sebou dvě lampy a celkem 4 světelné zdroje. Má to dvě zásadní výhody.

Zaprvé, zářivky jsou křehké a pokud bych při instalaci některou rozbil, nebo pokud by vypověděla službu sama o sobě z technických důvodů, mohu ji nahradit a svítit dále. Pokud uvážím cenu benzínu a hodnotu času, tak mi investice do redundance tohoto materiálu dává smysl.

Zadruhé, mohu je vzájemně kombinovat a využít tak kapacitu baterie, kterou mám k dispozici. Pár příkladů:
• baterie s kapacitou 26 Ah a světlo 20-25 W vydrží s rezervou svítit celou letní noc, to znamená více jak 6 hodin;
• baterie s kapacitou 26 Ah a světlo 30-35 W vydrží svítit cca 5 hodin, tj. například od desáté večer do třetí ráno;
• autobaterie s kapacitou 70 Ah a světlo cca 60 W vydrží svítit celou letní noc.

Uvedené kapacity baterií jsou nominální a časové údaje orientační. Už při koupi baterie je nutné počítat s tím, že kapacita akumulátorů klesá s jejich stářím a prodělanými cykly vybití-nabití, a také s jistou variabilitou stupně nabití a rychlosti vybíjení. Proto jsem nakonec upřednostnil kapacitu 26 Ah před o něco lehčí a levnější 20 Ah. Obecně platí, že energie není nikdy dost a na hmotnost baterie člověk nadává jen ve chvíli, kdy ji musí nést.

Drobnou nevýhodou výše popsané výbavy, respektive její mechanické části, je absence samonosné konstrukce pro zavěšení plátna a světla. Nemohu tedy svítit na zcela otevřené ploše, vždy potřebuji dva stromy či alespoň keře k uvázání lana. Občas to znamená trochu více práce s hledáním vhodného místa, ale za čtyři sezóny se mi nestalo, že bych nedokázal prostěradlo na vyhlédnuté lokalitě pověsit. Párkrát jsem už využil plnou délku lana 30 m, abych dosáhl od jednoho stromu k druhému, ale na většině míst jsem si vystačil přibližně s polovinou až dvěma třetinami délky lana. Pochopitelně platí, že lepší lano o deset metrů delší, než o půl metru kratší.

Doplňkové světlo

Od jara 2017 používám ještě druhé, doplňkové světlo s UV LED pásky.

skládací světlo s UV LED pásky
Skládací světlo s UV LED pásky.

Konstrukce je lehká, skládací a samonosná. Desky z bílého polykarbonátu jsou spojeny silnějším drátem, který se zasunuje do tunýlků mezi příčnými lamelami, které tvoří vnitřní strukturu desek. Drát je zároveň protažen otvory vyvrtanými v plastové trubce, která drží celou strukturu pohromadě a rovněž jsou na ní nalepeny čtyři UV LED pásky. Ty jsou přímo napájeny 12 V olověným akumulátorem o kapacitě 9 Ah. Akumulátor zároveň celou konstrukci zatěžuje a do určité míry brání jejímu převržení vlivem větru.

Přínos druhého světla je dvojí. Zaprvé, UV diody vyzařují ve srovnání s plazími lampami odlišné spektrum, takže mohou být pro některé druhy nočních motýlů atraktivnější. Zadruhé, menší světlo lze postavit do jiného biotopu, než kde je instalováno světlo hlavní. Pověsím-li velké světlo na kraj lesa, mohu malé umístit hlouběji mezi stromy, svítím-li v opuštěném lomu, mohu malé světlo postavit v přilehlém lesíku, a tak podobně.

Smyslem druhého světla je maximální využití každé příležitosti ke svícení, tedy přilákání a vyfotografování co možná největšího počtu druhů. Když už člověk někam vyjede a tráví tam podstatnou část noci, tak ta trocha námahy a 10 minut času, které zabere složení doplňkového světla, rozhodně stojí za to.

 

Koláčkova galerie motýlůMotýl

  Motýli Články Kvízy Odkazy Novinky Autor English
O motýlech
O fotografování
Slovníček
Systematický přehled motýlů
Rejstřík českých názvů
Rejstřík vědeckých názvů
Obrazový přehled čeledí
Vybraný motýl

Píďalka doubravní
Píďalka doubravní - Melanthia procellata

Oblíbené druhy motýlů
dlouhozobka svízelováohniváček celíkovýbabočka osiková
hnědásek chrastavcovýbourovec trávový
okáč poháňkový
Koláčkova galerie motýlů

Koláčkova galerie motýlů © Marek Vojtíšek, 2004-2024 | Založeno 3. 6. 2004 | Naposledy aktualizováno 9. 6. 2024
Jakékoli užití fotografií a textů publikovaných na webu kolas.cz je možné pouze s písemným svolením autora.