Vzhled a rozliovací znaky
Velký, nápadný motýl, se zřetelným pohlavním dimorfismem. Jasně oranoví samci jsou snadno identifikovatelní podle čtveřice výrazných voničkových pruhů kopírujících ilky na líci předních křídel. Základní odstín samic je tlumenějí, rezavě hnědý, kresba zřetelně rozčleněná do poměrně velkých černých skvrn. Pouze u samic se objevuje forma valesina, její základní barva je edá se zelenavým nádechem. Rub zadních křídel zelenavý se třemi edými a stříbrnými pásky, velmi dobře maskuje motýla sedícího v koruně stromu.
Podobný perleovec červený (Argynnis pandora) se vyskytuje v jiní Evropě, v ČR se pouze velmi vzácně objevuje na jihu Moravy. Od vech ostatních naich perleovců se stříbropásek odliuje předevím kresbou na rubu křídel a rovně velikostí.
Výskyt
Perleovec stříbropásek je typickým motýlem lesních světlin a okrajů, na vhodných lokalitách můe dosahovat značných početností. Rozířen je od níin do hor, zejména v krajinných celcích s mozaikou luk a lesů a četnými ekotony louka-les. Imága lze pozorovat při sání na květech pcháčů, sadce konopáče, mrkvovitých rostlin a keřů. Nocují v korunách stromů, kde se obvykle odehrává i páření.
ivotní cyklus
Jedna generace od konce června do začátku září, s vrcholem letu v červenci. Krémově bílá a lehce lutavá, členitě ebrovaná vajíčka kladena na mechem porostlou kůru stromů nízko nad zemí. Přezimuje čerstvě vylíhlá housenka ukrytá pod kůrou.