Bělopásek tavolníkový
Neptis rivularis (Scopoli, 1763)

Bělopásek tavolníkový Bělopásek tavolníkový -  ilustrace
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Fotografie bělopáska tavolníkového Neptis rivularis:

Bělopásek tavolníkový, Borkovická blata, červen 2014 Bělopásek tavolníkový, Borkovická blata, červen 2014 Bělopásek tavolníkový, Ruda, červen 2012 Bělopásek tavolníkový, Ruda, červen 2012 Bělopásek tavolníkový, Ruda, červen 2012 Bělopásek tavolníkový, Ruda, červen 2012 Bělopásek tavolníkový, Ruda, červen 2012 Bělopásek tavolníkový, Kozohlůdky, červen 2012 Bělopásek tavolníkový, Kozohlůdky, červen 2012 Bělopásek tavolníkový, Kozohlůdky, červen 2012 Bělopásek tavolníkový, Ruda, červenec 2010 Bělopásek tavolníkový, Ruda, červenec 2010 Bělopásek tavolníkový, Ruda, červenec 2010 Bělopásek tavolníkový, Ruda, červenec 2010 Bělopásek tavolníkový, Ruda, červenec 2010

Vzhled a rozlišovací znaky

Základní barva tmavě hnědá až černohnědá. Bílé skvrny na předním křídle nejsou zarovnány do souvislého pásu, u kořene tenká bílá čárka směřující k apexu. Na zadním křídle pás bílých skvrn oddělených tmavými žilkami. Třásně na vnějším okraji křídel střídavě bílé a tmavé, u starších jedinců odřené. Rub křídel rezavě hnědý, bez tmavých skvrn, s širokým pásem bílých skvrn oddělených tmavými žilkami.

Bělopásek tavolníkový se od podobného bělopáska dvouřadého liší uspořádáním bílých skvrn na líci předního křídla a kresbou na rubu. Přední křídla bělopáska tavolníkového jsou štíhlejší, relativně krátká zadní křídla jen o málo přesahují délku zadečku.

Výskyt

Bělopásek tavolníkový žije v ČR pouze na Třeboňsku a Jindřichohradecku, kde je místy hojný. Je vázán na živnou rostlinu, tavolník vrbolistý, rostoucí v močálech a podél vodních toků. Dospělé motýly lze pozorovat v ranních hodinách při slunění na keřích poblíž živné rostliny, během dne občas zaletují i poměrně daleko od porostů tavolníku.

Životní cyklus

Jediná generace, dospělci se líhnou postupně a létají od poloviny června do srpna.

Koláčkova galerie motýlůMotýl

  Motýli Články Kvízy Odkazy Novinky Autor English
Systematický přehled motýlů
Rejstřík českých názvů
Rejstřík vědeckých názvů
Obrazový přehled čeledí
Motýli zblízka
Top 10 druhy motýlů
Mapa lokalit
Vybraný motýl

Huňatec žlutopásný
Huňatec žlutopásný - Psodos quadrifaria

Oblíbené druhy motýlů
babočka kopřivoválišaj pryšcovýperleťovec kopřivový
bělásek řepkovýokáč metlicový
ostruháček ostružinový
Koláčkova galerie motýlů

Koláčkova galerie motýlů © Marek Vojtíšek, 2004-2024 | Založeno 3. 6. 2004 | Naposledy aktualizováno 16. 7. 2024
Jakékoli užití fotografií a textů publikovaných na webu kolas.cz je možné pouze s písemným svolením autora.