Predátor
Dravec, živočich, který se živí lovem jiných živočichů. Lovený živočich se zve kořist.
Významnými predátory motýlů jsou pavouci, ptáci a dravý hmyz, u nočních motýlů netopýři.
Potenciální kořist se před predací brání, což vede k řadě pozoruhodných evolučních přizpůsobení. Mnoho druhů denních motýlů je jedovatých či alespoň nechutných, což odrazuje ptáky od jejich lovu. Stejná strategie funguje i u housenek, které se navíc mnohdy ježí dlouhými chlupy. Noční motýli létají v noci pravděpodobně i z toho důvodu, že ve dne je ve vzduchu mnohem více aktivních predátorů.
Spolehlivou ochranou před predátory mohou být i mimikry a jiné způsoby unikání pozornosti.
Ve výjimečných případech vystupují v roli predátora i některé druhy motýlů, například myrmekofilní modrásci, jejichž housenky požírají larvy mravenců. Housenky některých druhů můrovitých, například kosočárnice javorové, zase aktivně napadají a požírají housenky jiných druhů motýlů, nevyhýbají se však ani kanibalismu.
Modrásek černoskvrnný - dospělí motýli sají nektar z květů, housenky modráska jsou dravé, živí se mravenčími larvami. Jde o jeden z vzácných případů, kdy je některý z druhů motýlů predátorem.
Modrásek bahenní - samec, jenž usedl na květu krvavce totenu, se za několik okamžiků stane kořistí číhajícího predátora, pavouka běžníka kopretinového.
Dřevobarvec dubový - noční motýl známý též pod starším českým názvem zimovnice dravá. Housenky tohoto druhu si základní jídelníček z listí stromů příležitostně obohacují různým měkkým hmyzem, jako jsou mšice nebo housenky jiných motýlů.
Drsnokřídlec ovocný - samec tohoto nočního motýla z čeledi píďalkovitých se právě stal kořistí stonožky, aktivního nočního predátora. Kryptické zbarvení, které jej na kmenech stromů chrání před ptáky, mu v tomto případě nebylo nic platné.