Krypse
Krypse, maskování, je jednou z forem obrany před predátory. Kryptické zbarvení činí svého nositele nenápadným, umožňuje mu splynout s okolím, díky čemu je potenciálním útočníkem snadno přehlédnut. Krypse má ovšem v přírodě i opačné uplatnění, kdy maskuje predátora před zraky kořisti.
K základním principům krypse patří napodobování barev, vzorů a tvarů okolního prostředí a takzvané disruptivní zbarvení, respektive vzorování, jehož smyslem je opticky rozbít typické linie a tvary svého nositele. Paradoxně jde o principy protichůdné, smyslem prvního je potlačení kontrastu mezi objektem a okolím, zatímco v druhém případě jde o záměrné vytváření matoucích kontrastů.
Různých forem krypse využívají housenky i imága motýlů. Opakem krypse je aposematismus.

Okáč kostřavový - kryptické zbarvení na rubu křídel jej v suché trávě činí prakticky neviditelným. Kamufláž přesně odpovídá typickému vzhledu stepních biotopů v době letu imág, tedy ve druhé polovině léta.

Přástevník kostivalový - černé, zubatě ohraničené plochy na předních křídlech ztěžují odhalení obrysů motýla, zejména v prostředí, kde se střídá ostré světlo a stín. Jedná se o typický příklad disruptivního zbarvení.

Šípověnka maďalová - šedo-černo-bíle vzorovaná křídla a přilnutí k podkladu dokonale maskují dospělce tohoto nočního motýla z čeledi můrovitých sedícího na kůře stromu.

Drsnokřídlec březový - rovněž tento noční motýl z čeledi píďalkovitých usedá přes den na kůru stromů a i on spoléhá na vynikající maskování.