Krypse

Krypse, maskování, je jednou z forem obrany před predátory. Kryptické zbarvení činí svého nositele nenápadným, umožňuje mu splynout s okolím, díky čemu je potenciálním útočníkem snadno přehlédnut. Krypse má ovšem v přírodě i opačné uplatnění, kdy maskuje predátora před zraky kořisti.

K základním principům krypse patří napodobování barev, vzorů a tvarů okolního prostředí a takzvané disruptivní zbarvení, respektive vzorování, jehož smyslem je opticky rozbít typické linie a tvary svého nositele. Paradoxně jde o principy protichůdné, smyslem prvního je potlačení kontrastu mezi objektem a okolím, zatímco v druhém případě jde o záměrné vytváření matoucích kontrastů.

Různých forem krypse využívají housenky i imága motýlů. Opakem krypse je aposematismus.

okáč kostřavový
Okáč kostřavový - kryptické zbarvení na rubu křídel jej v suché trávě činí prakticky neviditelným. Kamufláž přesně odpovídá typickému vzhledu stepních biotopů v době letu imág, tedy ve druhé polovině léta.
přástevník kostivalový
Přástevník kostivalový - černé, zubatě ohraničené plochy na předních křídlech ztěžují odhalení obrysů motýla, zejména v prostředí, kde se střídá ostré světlo a stín. Jedná se o typický příklad disruptivního zbarvení.
šípověnka maďalová
Šípověnka maďalová - šedo-černo-bíle vzorovaná křídla a přilnutí k podkladu dokonale maskují dospělce tohoto nočního motýlačeledi můrovitých sedícího na kůře stromu.
drsnokřídlec březový
Drsnokřídlec březový - rovněž tento noční motýl z čeledi píďalkovitých usedá přes den na kůru stromů a i on spoléhá na vynikající maskování.

Koláčkova galerie motýlůMotýl

  Motýli Články Kvízy Odkazy Novinky Autor English
O motýlech
O fotografování
Slovníček
Systematický přehled motýlů
Rejstřík českých názvů
Rejstřík vědeckých názvů
Obrazový přehled čeledí
Vybraný motýl

Bourovec prsténčivý - samec
Bourovec prsténčivý - Malacosoma neustria

Oblíbené druhy motýlů
otakárek ovocnýokáč stříbrookýperleťovec malý
ostruháček dubovýpřástevník medvědí
soumračník skořicový
Koláčkova galerie motýlů

Koláčkova galerie motýlů © Marek Vojtíšek, 2004-2024 | Založeno 3. 6. 2004 | Naposledy aktualizováno 28. 5. 2024
Jakékoli užití fotografií a textů publikovaných na webu kolas.cz je možné pouze s písemným svolením autora.