motýl na úvod - jasoň dymnivkový

Pár slov o galerii a jejím autorovi

Tisíce kilometrů naježděných v autě, desítky kilometrů nachozených pěšky s fotografickou výbavou na zádech každou sezónu. Desítky hodin strávených u počítače přebíráním a zpracováním fotografií a psaním tohoto webu každý rok. Dá se to ještě vůbec nazývat jen koníčkem?

Fotografovat motýly jsem začal někdy na přelomu tisíciletí a od roku 2004, kdy jsem publikoval první verzi Koláčkovy galerie motýlů, se této vášni věnuji intenzivně. Díky motýlům jsem navštívil nádherná místa, kam bych jinak zřejmě nikdy nevkročil, seznámil se s úžasnými lidmi, které bych jinak nepotkal, a prožil nezapomenutelné okamžiky ve společnosti motýlů samotných. Kdo v chladném ránu neposlouchal šustění křídel jasoně, letícího nad loukou osvícenou prvními slunečními paprsky, nepochopí...

Zas a znova se snažím alespoň část té nádhery, vytvořené přírodou, zachytit na fotografiích a zprostředkovat pohled do motýlího světa všem, kteří do něj nahlédnout chtějí. Činím tak s nadějí, že kdo motýly blíže pozná, tomu nebude lhostejný jejich osud.

Motýli ubývají, protože ubývá míst, kde by mohli žít. Je na nás, zda necháme krajinu zahynout, nebo o ni budeme pečovat tak, aby byla příjemným místem k životu. Nejen pro nás, ale i pro motýly a další její obyvatele, s nimiž tento prostor od nepaměti sdílíme. Neberme příštím generacím možnost naslouchat šustění křídel jasoňů. Byla by to škoda.

Mnohdy stačí málo, aby druhové bohatství krajiny zůstalo zachováno - osít dálniční násep (nebo vlastní zahradu) směsí regionálních bylin namísto jednodruhového trávníku, vysázet na pozemku před domem původní české keře a ovocné stromy namísto módních exotických dřevin, ponechávat na loukách nesečené lemy, nezalesňovat za každou cenu všude a všechno...

hnědásek chrastavcový rudopásník menší lišaj vrbkový babočka bílé c modrásek štírovníkový obaleč zdobený okáč menší přástevník medvědí žluťásek tolicový

Poznámky a poděkování

Jelikož se věnuji fotografování motýlů a nikoliv sběru dokladových materiálů, jsou jediným vodítkem při určování druhové příslušnosti vyobrazených motýlů právě snímky, s přihlédnutím k lokalitě a datu jejich pořízení. V některých případech proto nemusí být určení zcela spolehlivé.

Poděkování za neocenitelnou pomoc s determinací vyfotografovaných motýlů patří Jiřímu Benešovi, Václavu Johnovi, Martinu Konvičkovi, Stanislavu Krejčíkovi, Zdeňku Laštůvkovi, Tomáši Pavelkovi a Janu Šumpichovi. Dále bych chtěl poděkovat všem, kteří ke vzniku zde publikovaných fotografií přispěli mimo jiné dobrou radou nebo tipem na zajímavou lokalitu, zejména Yvetě Hájkové, Radce Páleníkové, Jiřímu Pokornému, Ondřeji Sedláčkovi, Jiřímu Valíčkovi, Marku Zlatníkovi a dalším milovníkům motýlů a přírody vůbec.

Nabídka fotografií

Naprostá většina fotografií z této galerie je v plném rozlišení použitelná k vysoce kvalitnímu tisku v běžných formátech. Mnohé již byly otištěny v populárně vědecké literatuře, včetně obálek časopisů Živa a Naše příroda, další zdobí informační tabule chráněných území a naučných stezek po celé ČR. Máte-li zájem o použití mých fotografií, napište mi:

Marek Vojtíšek
kolas(zavinac)kolas.cz

Marek Vojtíšek na Google+

otakárek fenyklový dlouhozobka svízelová otakárek ovocný babočka admirál babočka paví oko jasoň červenooký pestrokřídlec podražcový batolec duhový bělásek řeřichový

Koláčkova galerie motýlůMotýl

  Motýli Články Kvízy Odkazy Novinky Autor English
Systematický přehled motýlů
Rejstřík českých názvů
Rejstřík vědeckých názvů
Obrazový přehled čeledí
Motýli zblízka
Top 10 druhy motýlů
Mapa lokalit
Vybraný motýl

Hřbetozubec topolový
Hřbetozubec topolový - Notodonta tritophus

Oblíbené druhy motýlů
dlouhozobka svízelovásoumračník žlutoskvrnnýmodrásek ušlechtilý
bělopásek dvouřadýhnědásek chrastavcový
žluťásek čilimníkový
Koláčkova galerie motýlů

Koláčkova galerie motýlů © Marek Vojtíšek, 2004-2024 | Založeno 3. 6. 2004 | Naposledy aktualizováno 7. 12. 2024
Jakékoli užití fotografií a textů publikovaných na webu kolas.cz je možné pouze s písemným svolením autora.